EN SK

 Novinky   O Asociácii PPP   O PPP   Kalendár podujatí   Odkazy   PPP Newsletter   Brožúry o PPP   Kontakt   Mapa stránok 
 Členské informácie   Projekty    Dokumenty   Pracovné skupiny   Databáza kontaktov   Prezentácie   Služby členom   Zmena hesla 

Finančné uzavretie prvého PPP balíka sa posúva o 18 dní


4. 5. 2010

Finančné uzatvorenie prvého balíka projektov verejno súkromného partnerstva (PPP) na výstavbu diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom sa posúva. Minister dopravy Ľubomír Vážny posunul o 18 dní termín pre staviteľa cesty, koncesionára. "Súhlasil som s predĺžením lehoty na finančné uzatvorenie projektu diaľnice D1 do 18. mája 2010. Rozhodol som o predĺžení lehoty po schválení financovania Európskou bankou pre obnovu a rozvoj a po zvážení faktu, že schválenie financovania projektu D1 zo strany 20 financujúcich bánk, vrátane Európskej investičnej banky (EIB), je v záverečnom štádiu," zdôvodnil svoje rozhodnutie v stanovisku pre médiá minister dopravy.

Vážny zdôraznil, že rozhodnutie o predĺžení termínu v žiadnom prípade nemení koncesnú zmluvu, termín ukončenia výstavby ani podmienky splácania štátom. "Schvaľovací proces už začali všetky komerčné banky a polovica z nich aj s pozitívnym záverom. Ostatné banky, vrátane EIB, by mali dospieť k rozhodnutiu v najbližších dňoch," spresnil.

Koncesionár má viac ako dva týždne, aby sa definitívne dohodol s bankami na financovaní cesty. Do projektu, ktorého výstavba má stáť viac ako 4 miliardy eur, je zatiaľ pripravená vložiť peniaze Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), a to 250 miliónov Eur. Stále sa čaká na rozhodnutie komerčných bánk a EIB. Tá má požičať 1 miliardu Eur.

Zdroj: TASR

« späť na Novinky

Členovia Asociácie PPP